Yüzyıllardır insan vücudunda yarattığı olumlu etkiler nedeni ile kullanılmakta olan masaj; el, ayak ya da su ve taş gibi çeşitli materyaller ya da aletler ile uygulanan, vücut üzerinde yoğurma, vurma, ovma ve friksiyon gibi çeşitli hareketlerin sistemli biçimde uygulandığı bir rahatlama ve tedavi işlemidir.

Farklı kültürlerde farklı uyguma şekilleri ile kullanılan masajın temel amacı kandaki oksijen akışını artırmak ve kaslarda birikmiş toksinleri dağıtmaktır. Uygulanan hareketler ile vücuttaki kan dolaşımını artırmak, kas ağrıları ve gerginliği hafifletmek, esnekliği arttırmak ve gevşeme oluşturmaktır. Genellikle Türk ve Arap kültüründe uygulanan harem masajı ise vücut üzerinde uygulanan ovma ve nazik bir basınç hareketlerinden oluşur.

Genellikle stres yönetimi için düzenli bir program parçası olarak tavsiye edilen masaj, genel olarak vücutta sağladığı önleyici ve yardımcı destekleyici etkisi ile tedavi edici özellikleri ile tercih edilmektedir. Uzun yıllar boyunca doğu kültürlerinde tedavi amacı ile kullanılan masaj yeni dönemde yalnızca konfor olarak görülmekten ayrı olarak önemi anlaşılmış olarak batı tıbbı anlayışında yardımcı tedavi olarak görülmektedir.

Kategoriler: Ankara Masaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir